Przemysł

Czym dokładnie jest cyna w sprzączkach z cyny

By 13 marca 2020 No Comments

Cyna jest stopem antymonu, miedzi i cyny, przy czym największym składnikiem jest cyna. Dzisiaj cyna składa się z co najmniej 91% cyny, do której dodaje się małe ilości antymonu i / lub bizmutu i miedzi, aby nadać mu siłę i kolor. Stare rodzaje cyny i niższe rodzaje cyny zawierają ołów i są podatne na rdzę i matowienie. Te kawałki zawierające ołów nie mogą mieć kontaktu z żywnością lub napojami. Zatrucie ołowiem może prowadzić do śmierci.

Cyna jest czwartym co do wielkości metalem szlachetnym na świecie po platynie, złocie i srebrze. Pochodzi z czasów rzymskich i był dostępny tylko dla bogatych i bogatych dnia. O jego wartościowej wartości decyduje piękno i wyjątkowe właściwości. Nowoczesna cyna jest bezołowiowa i odporna na rdzę, matowienie lub psucie się. Wytrzymuje czasy, a jednocześnie zachowuje swój charakterystyczny wygląd i treść. Te właściwości sprawiają, że jest szczególnie ceniony i wysoce kolekcjonerski.

Słowo „cyna” jest prawdopodobnie odmianą słowa „orkisz”. Stało się to „peautre” w języku francuskim, a także w wielu innych językach. Obecnie cyna jest wykorzystywana głównie w przedmiotach dekoracyjnych, a mianowicie w statuetkach i figurkach kolekcjonerskich, replikach monet, wisiorkach i akcesoriach.

Dzisiejsza puszka, która jest wytwarzana w Stanach Zjednoczonych, nie zawiera ołowiu i dlatego nie matowieje. W przeciwieństwie do srebra cyna nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani regularnego polerowania. Po prostu utrzymanie go w czystości to wszystko, co jest naprawdę potrzebne. Jednak cyna ma tendencję do utleniania się przez długi czas, nadając jej antyczny wygląd dzięki szaremu kolorowi lub „patynie”. I właśnie ta patyna może ostatecznie zwiększyć wartość tego niezwykle kolekcjonerskiego i pięknego metalu.